X
Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov Colossae Hotel´de
Rusya Federasyonu´na bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyeti´nin Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Türk iş adamlarına yatırım çağrısında bulunarak, "Türkiye´den gelecek heyetlere destek vermeye hazırız, onları Tataristan´da görmekten mutluluk duyarız" dedi.
Ekonomi Bakanlığının daveti üzerine beraberindeki heyetle Denizli´de bulunan Minnihanov, Pamukkale Hierapolis Antik Kentini ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.
Cep telefonuyla çektiği fotoğrafları sosyal medyada paylaşan Minnihanov, daha sonra Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci´nin onuruna verdiği yemeğe katıldı.
Minnihanov, burada yaptığı konuşmada, Türk iş adamlarını Tataristan´a davet ederek, "Tataristan´dan Rusya piyasasına ve Bağımsız Devletler Topluluğu pazarına girebilirsiniz. Türkiye´nin ve Türk iş adamlarının potansiyelini biliyoruz. Türk iş adamlarının Tataristan´da başarılı yatırımları var. Türkiye´den gelecek heyetlere destek vermeye hazırız, onları Tataristan´da görmekten mutluluk duyarız" diye konuştu.
Seçimlerde Zeybekci´ye başarı dileyen Minnihanov, "Türkiye´de hükümetin çok başarılı olduğunu görüyoruz. Ülkeniz devamlı şekilde gelişiyor. Tabii istikrarlı bir hükümet çok önemli" dedi.
"En güçlü kaldıraç"
 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de Rusya Federasyonu ve Tataristan´ın Türkiye için en cazip pazarlar arasında olduğunu, bu pazarda Türk firmaları için fırsatlar bulunduğunu belirtti.
Türkiye´nin AB´ye tam üyelik hedefinin 50 yılı aşkın süredir devam ettiğini anımsatan Zeybekci, bu hedeften asla vazgeçmeyeceklerini ama diğer fırsatları da değerlendireceklerini bildirdi.
Bakan Zeybekci, "AB ile tam üyelik sürecini devam ettirirken elimizdeki, gözümüzün önündeki fırsatları, özellikle dost coğrafyadaki, kültür coğrafyasındaki fırsatları asla ihmal etmeyeceğiz. Biz bu dost coğrafyadaki, kültür coğrafyasındaki toplumlar olarak birbirimizi anlayabiliyoruz. Özellikle Türkiye için Tataristan´ı bir fırsat olarak görüyorum" değerlendirmesinde bulundu.
Rusya ile imzalanan Serbest Ticaret Antlaşması müzakereleri protokolü ile Türkiye´nin bu ülkeyi stratejik ortak seçtiğine dikkati çeken Zeybekci, "Rusya da aynı şekilde Türkiye´yi bu amaçla stratejik bir ticari ortak olarak seçti. Rusya ile bu hedefe ulaşmak için elimizdeki en güçlü kaldıraç Tataristan´dır. Tataristan´ı çok güçlü bir şekilde kullanarak inşallah Rusya ile bu hedefimize ulaşacağız" diye konuştu.
Minnihanov ve Zeybekci, Colossae Hotel´de verilen yemekten sonra günün anısına karşılıklı hediyeler verdi. Minnihanov Colossae Hotel'den helikopter ile ayrıldı.