X
Colossae Otel Yeşil Yıldız Ödülüne Layık Görüldü...

Türkiye’de çevreye duyarlı konaklama tesisinin arttırılması amacı ile bakanlık tarafından 1993 yılında hayata geçirilen proje sayesinde Denizli’de yer alan dünyaca ünlü Colossae Otel yeşil yıldızlı oldu. Ülke genelinde yaklaşık 22 otelin sahip olduğu bu özellik Denizli’deki turizm sektöründe de dikkat çekti. Yeşil yıldızlı olarak hizmet verecek olan Colossae Otel'de kazanılan bu belge için basın toplantısı düzenlendi. Colossae Otel’de düzenlenen toplantıya işletme sahibi Abdurrahman Karamanlıoğlu, Turizm ve Kültür Müdürü Mehmet Korkmaz ve Colossae Otel Genel Müdürü Şeref Karakan katıldı.

Turizm sektöründe Denizli adına er zaman ilkleri yapmanın gururunu yaşadıklarını belirten Abdurrahman Karamanlıoğlu, işletme olarak bakanlığın kriterlerine uygun olmak için gayret sarf ettiklerini belirterek iki yıl süren çalışmanın meyvelerini aldıklarını söyledi. Karamanoğlu, “Bu yıldız Denizli’nindir. Kurum olarak çevre kirliliğinin önüne geçmek, yeşil dostu olmak için uzun zamandır çalışmalarımız sürüyor. Otelimizin çevresini yeşillendirdik, iki orman oluşturduk. Bu ormanlarda yaklaşık 26 bin ağaç diktik. Sadece bununla kalmadık, sıcak suyumuzu güneş panelleri aracılığı ile sağlayarak tasarruf ettik. Ayrıca atık ambalajlarımızı ayrıştırma kutuları ayırdık ve bunu için konteyner aldık” dedi. Biz bunları Denizli turizmi için yaptık" dedi. Konuşmaların ardından Karamanoğlu bakanlık tarafından gönderilen belge ile objektiflere poz verdi.

 

YEŞİL YILDIZ UYGULAMASI

"Yeşil Yıldız" uygulaması, "Çevrenin korunması, çevre bilincinin geliştirilmesi, turistik konaklama işletmelerinde çevreye duyarlı yapılaşmanın ve işletmecilik özelliklerinin teşvik edilmesi"ni amaçlıyor. Yeşil Yıldız" alan otel veya tatil köyünün girişindeki plakette sınıfını gösteren yıldızlar yeşile boyanıyor ve plaket üzerinde "Çevreye Duyarlı Tesis" ibaresi yer alıyor. Türkiye’de şu anda 22 "Yeşil Yıldız"lı tesis bulunurken, sektörün konuya ilgisi yoğun şekilde devam ediyor. Değerlendirme aşamasında talepler bulunuyor. Otellere çevreciliğini belgelendirme fırsatı sunan uygulama, giderek çevreye duyarlı tesislere yönelen Avrupalı turistler için de çekici bir unsur oluyor. Çevreye duyarlı konaklama tesisi (yeşil yıldız simgesi) belgesi almaya hak kazanan tesisler, kaliteden ödün vermeden çevrenin korunmasına katkıda bulunurken, aynı zamanda tanıtım ve pazarlama da da ayrıcalık yaratıyor. Tasarruf yoluyla işletmelerine ve Türkiye ekonomisine fayda sağlayan tesisler yörelerindeki diğer tesislere de örnek oluyor.

Kaynak:http://www.denizliyeniolay.com.tr/tr/haberler-colossae-otel-yesil-yildiz-aldi.html~incele